Nota Prasowa 27 kwietnia 2016

Nota Prasowa 27 kwietnia 2016
05/02/2016 - 08:30

Zielone Miasto to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 - ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Projekt ma na celu zwiększenie świadomości o znaczeniu zieleni miejskiej dla mieszkańców.

W okresie od maja do listopada 2016 w ramach projektu ‚‚ZIELONE MIASTO’’ organizowany jest w Warszawie FESTIWAL OGRODÓW - Ogrody Tymczasowe - projekt, podczas którego
w symboliczny i kreatywny sposób przedstawione zostaną roślinne interpretacje Zielonego Miasta
w centralnych lokalizacjach Warszawy. Ogrody uatrakcyjni urozmaicony program wydarzeń społeczno-kulturalnych. Jednym z nich będzie cykl wycieczek po Warszawie
Rowerem przez parki
i ogrody
” oraz „Gra w zielone” - warsztaty i gra miejska dla mieszkańców.

Ponadto, w ramach kontynuacji WARSZAWSKICH ROZMÓW ARCHITEKTONICZNYCH – cyklu wykładowo – dyskusyjnego na tematy dotyczące rozwoju miasta, w roku jubileuszowym odbędą się dwie edycje konferencji.

Pierwsza z nich o tytule ZIELONE MIASTO - miasto jako ogród odbędzie się 10 czerwca 2016 roku i poruszać będzie kwestie ‚‚zielonych’’ strategii rozwoju miast oraz ogrodów i parków miejskich.

Jesienna konferencja odbędzie się 14 października 2016 pt. REVITAL TOTAL - nowe stare miasta” i dotyczyć będzie procesów rewitalizacji w oparciu o dobre praktyki z Polski i Niemiec. Oba spotkania będą miały miejsce w budynku SARP przy ulicy Foksal 2 w Warszawie.

 

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne po wcześniejszej rejestracji (zielonemiasto@cmcberlin.de).

Współorganizatorami projektu ,,Zielone Miasto’’ są: Fundacja Twórców Architektury, Fundacja Konrada Adenauera w Warszawie oraz pracownia Coqui Małachowska Coqui urbanistyka architektura krajobrazu. Projekt wspiera również Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Oddział Warszawski SARP.

Kurator: arch. krajobrazu Izabela Małachowska-Coqui.

Kontakt z organizatorem: zielonemiasto@cmcberlin.de, tel.: +49 30 / 797 47 882

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronach: www.wra.org.pl, www.25de.pl

OPIS „ZIELONYCH“ WYDARZEŃ

FESTIWAL OGRODÓW - Ogrody Tymczasowe

Projekt, podczas którego w symboliczny i kreatywny sposób przedstawione zostaną roślinne interpretacje Zielonego Miasta. Powstałe w formie warsztatów tymczasowe ogrody (kompozycja roślinna w drewnianej skrzyni) uatrakcyjni ciekawy program wydarzeń społeczno-kulturalnych. Aranżacje ogrodowe mają na celu zaangażowanie mieszkańców w temat ZIELENI oraz przybliżenie go młodemu społeczeństwu.

Termin: maj - listopad 2016, uroczyste otwarcie ogrodu w Ambasadzie Niemiec 21 maja 2016 (godz. )
w Dniu Otwartym Ambasady Niemiec ul. Jazdów 12 w Warszawie

 

 

Konferencja WARSZAWSKIE ROZMOWY ARCHITEKTONICZNE_6

ZIELONE MIASTO - MIASTO JAKO OGRÓD szansa terenów otwartych”

Głównym tematem polsko-niemieckiej konferencji będą miejskie tereny zieleni oraz ‚‚zielone’’ strategie rozwoju miast. Porównując miasto do ogrodu zaprezentowany zostanie przykład Międzynarodowej Wystawy Ogrodowej IGA Berlin 2017. Omówione zostaną takie zagadnienia jak kreatywna przestrzeń miejska tworzona przez dzieci oraz ‚‚zielone dachy’’ Hamburga jako przestrzeń dodana w mieście. Przeprowadzona zostanie także dyskusja dotycząca roli terenów otwartych w rozwoju miasta na przykładzie nowych inwestycji w Warszawie i Berlinie.

Termin: 10 czerwca 2016

Miejsce: Pawilon SARP, ul. Foksal 2, Warszawa

Więcej informacji na: www.wra.org.pl oraz na facebook’u

ROWEREM PRZEZ PARKI I OGRODY

Cykl „zielonych“ wycieczek rowerowych z przewodnikiem po Warszawie ma na celu ukazanie tego jak się dziś planuje przestrzeń zieloną, pomoże nam w odkryciu historycznych ogrodów - perełek czy umożliwi zajrzenie do modernistycznych zielonych zakątków w centrum miasta. Przyjrzymy się również tymczasowym kompozycjom Festiwalu Ogrodów.

Termin: w godzinach 10:00 - 12:00 w każdą drugą sobotę miesiąca - 11 czerwca, 9 lipca, 13 sierpnia,
10 września

Punkt zbiórki: Ambasada Niemiec ul.Jazdów 12, Warszawa - z własnym rowerem lub rowerem miejskim

Więcej informacji na: www.wra.org.pl, www.warsawman.pl/de/ oraz na facebook’u

GRA W ZIELONE - gra miejska dla mieszkańców i warsztaty

Chcemy poznać warszawskie „zielone“ i mieć przy tym wiele frajdy i zabawy. Dreszczyk emocji
i kreatywności nie będzie nam oszczędzony. Przeszukamy miasto i wydobędziemy z niego ukryte tajemnice, przeżyjemy niesamowite historie i będziemy z pewnością trochę mniej zieleni co do tematu ZIELENI.

Obserwujcie na: www.wra.org.pl oraz na facebook’u

Konferencja WARSZAWSKIE ROZMOWY ARCHITEKTONICZNE_7

REVITAL TOTAL - NOWE STARE MIASTA rewitalizacja zaniedbanych obszarów śródmiejskich“

Konferencja poświęcona jest procesom rewitalizacji przeprowadzanym w przestrzeni publicznej
i będącym motorem zmian obrazu i funkcjonowania miasta. Przedyskutowane zostaną kwestie managementu projektów rewitalizacyjnych, ich uczestników oraz kosztów, z którymi są związane. Referenci zaprezentują przykłady transformacji stref śródmiejskich Berlina. Ponadto, dyskusji poddane zostaną projekty rewitalizacji warszawskiej Pragi.

Termin: 14 października 2016

Miejsce: Pawilon SARP, ul. Foksal 2, Warszawa

Więcej informacji na: www.wra.org.pl oraz na facebook’u